- MacWorld:

Eddy Cues kamp mot klockan

För ett par månader sedan ritades kartan över Apples företagsledning om – Scott Forstall kastades mer eller mindre ut, medan Jonathan Ive och Eddy Cue tog större plats. Cue har länge varit chef för iTunes och tog tidigare även över iCloud. Nu har han dessutom fått ansvar för Siri och kartor på sin nya position som ”senior vice president, internet software and services”.

Eddy Cue har i många år varit Steve Jobs ”fixarsnubbe” – mannen som skickas in när något har gått fel och måste ordnas upp.

Enligt en rapport från Bloomberg jobbar Cue nu frenetiskt för att få ordning på företagets kartor, och han har bland annat pressat leverantören Tomtom att fixa problem med landmärken och annat. Häromdagen skrev vi om hur han även har sparkat den tidigare chefen för projektet, Richard Williamson, en tioårig veteran på företaget.

Att Cue har bråttom beror delvis på hur viktigt det är för Apple att återfå förtroendet från användarna men också på att Google ligger i hasorna och försöker få ut sin egen nya kartlösning för iOS.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se



- MacWorld:

Macen döljer Harry Potter-trollformel


- MacWorld:

Apple tar bort Bang with Friends


- MacWorld:

Spionprogram

Nytt spionprogram för Mac upptäckt


- MacWorld:

iRadio

Apples iRadio kan försenas ytterligare


- MacWorld:

Gangstar Rio: City of Saints

Pingstfynda på App Store



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router


- MacWorld:

Macbook Air

"Sinande lager av Macbook Air"


- MacWorld:

Så tjänar Apple på ryktesmaskinen


- MacWorld:

Vågen som pratar med iPhone


- MacWorld:

Spel på iOS större än bärbara konsoler


- MacWorld:

Macbook Air

Firmwareuppdatering för Macbook Air


- MacWorld:

"USA-byggd Mac är uppdaterad modell"


- MacWorld:

9 program du inte trodde fanns


- MacWorld:

iTunes

Snyggare minispelare i iTunes 11.0.3


- MacWorld:

iPhone

Nästa iPhone kan bli guldfärgad

För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se