- MacWorld:

"Så mycket tjänar Apple på Google"

Analysföretaget Morgan Stanley hävdar i en rapport att Google betalar Apple cirka en miljard dollar varje år för att vara den standardinställda söktjänsten på alla iOS-enheter, skriver Business Insider.

apple google tjänar

Tidigare har analytiker spekulerat i att Apple och Google har ett avtal om intäktsdelning mellan varandra för de sökningar som görs på iOS-enheter. Enligt Scott Devitt på Morgan Stanley är det knappast troligt då det skulle bli för komplicerat att räkna ut de båda företagens intäkter.

Istället tror han att Google betalar en fast avgift på 3,30 dollar för varje såld iOS-enhet, något som uppgår till cirka en miljard dollar per år, motsvarande cirka 6,3 miljarder kronor.

Andra analytiker har kommit fram till ungefär samma siffra. I mars förra året hävdade analysföretaget Macquarie att Apple tjänar cirka en miljard dollar per år genom att använda Google på sina iOS-enheter.

Apple är dock inte det enda företaget som uppges tjäna stort på Google. I slutet av 2011 rapporterade Allthingsd att Mozilla säkrat ett avtal med Google som betalar 300 miljoner dollar om året för de sökningar som utförs i Firefox.


Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg.

OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.

Regler för inlägg i artikelforumet

Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.

IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.

Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.

Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.

Läs mer om vår policy i diskussionsforum

Comments powered by Disqus
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se


- MacWorld:

Apple tar bort Bang with Friends


- MacWorld:

Spionprogram

Nytt spionprogram för Mac upptäckt


- MacWorld:

iRadio

Apples iRadio kan försenas ytterligare


- MacWorld:

Gangstar Rio: City of Saints

Pingstfynda på App Store


- MacWorld:

Macbook Air

"Sinande lager av Macbook Air"


- MacWorld:

Så tjänar Apple på ryktesmaskinen



Nyheter och tips från Teknik & Trender. ANNONS

Tjänsten som ger dig backup gratis, med svensk support

Supersnabb uppkoppling med ny trådlös router

Stiliga in ear-lurar med Dolby-ljud

Sugen på en ny Mac – begagnat är smartast


- MacWorld:

Vågen som pratar med iPhone


- MacWorld:

Spel på iOS större än bärbara konsoler


- MacWorld:

Macbook Air

Firmwareuppdatering för Macbook Air


- MacWorld:

"USA-byggd Mac är uppdaterad modell"


- MacWorld:

9 program du inte trodde fanns


- MacWorld:

iTunes

Snyggare minispelare i iTunes 11.0.3


- MacWorld:

iPhone

Nästa iPhone kan bli guldfärgad


- MacWorld:

Google Maps

Google Maps för iPad släpps i sommar


- MacWorld:

App Store

Nya rekordsiffror för App Store

Hur många appar har du laddat ner?
För proffsen





Utvalda jobb från CSJobb.se